Ciekawostki #1
1. Na Antarktydzie we wschodniej części znajduje się jezioro Wostok. Jest ono położone pod ponad 3 kilometrową warstwą lodu i ma wielkość Ontario. Naukowcy postanowili przewiercić się przez lód i znaleźli w nim formy życia. Są tam bogate skupiska różnorodnych bakterii i grzybów. Tak więc życie istnieje również w bardzo niskich temperaturach (np. w lodzie).
2. Nasza wiedza na temat różnorodności organizmów jest bardzo niewielka. Na Ziemi istnieje 90 – 100 mln gatunków organizmów z czego do tej pory poznano tylko 1,5 mln. Najmniej poznaną grupą organizmów są owady (3%), a najbardziej – ptaki (98%).
3. W jelicie tylnym pewnego gatunku termita (Mastotermes darwiniensis) żyje 10 bilionów bakterii oraz 10 milionów przedstawicieli Protista (Mixotricha paradoxa).
4. Uczymy się, iż roślina potrzebuje do życia: wody, soli mineralnych, dwutlenku węgla oraz energii słonecznej, lecz również do jej przeżycia potrzebuje Bakterii i grzybów, które spełniają rolę reducentów, dokonują one degradacji materii organicznej i tym samym dostarczają roślinom niezbędnych składników odżywczych. Owady są również cennym organizmem dla rośliny, przenosząc pyłki zapylają rośliny. Natomiast transport nasion umożliwia rozprzestrzenianie się rośliny.
5. Roztocze Rhinoseius (Ascidae) znajdują się również w nozdrzach kolibro, ponieważ odżywia się tym samym co ptak, czyli nektarem kwiatów. Wykorzystuje nozdrza ptaka jako środek transportu. Paraspinthurnix globosus zamieszkał w odbycie nietoperza, ponieważ roztocza potrzebują pokarmu, wilgoć, ciepła, które tam znajduje. W tym miejscu również ma bezpieczeństwo.
6. Niepozorna szczypta gleby leśnej, ważąca jedynie gram, zawiera w sobie nawet do 10 miliardów form życia. Metody genetyczne pozwoliły wykazać, że wśród tych 10 miliardów znajduje się około kilku tysięcy gatunków bakterii, a więc niewiele mniej, niż poznano ich do tej pory na Ziemi.
7.O wiele więcej bakterii występuje pod ziemią niż na ziemii. Nasz cały świat zbudowany jest z mikroorganizmów co może świadczyć o tym, że jest nich bardzo dużo lecz głęboko pod ziemią istieje życie kilkaset razy większe niż cala masa ludzkości. Biomasa ekosystemu to około 15-23 miliardy metrycznych ton (16,6 – 25,4 ton).
8. To że grzyby są w symbiozie z roślinami około 90% roslin.
9. Roślina atakowana przez niebezpieczne roztocza dla niej jakimi są np. przędziorkowate (Tetranychidae) potrafi wysłać sygnały chemiczne nawołujące inne roztocza- dobroczynkowate (Phytoseiidae), które powiadomione wyruszają w miejsce nadanego sygnału i żywią się atakującymi roślinę przędziorkami.
Dodaj komentarz